

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 150 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1 A |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Transition Frequency | 150 MHz |
| Continuous Collector Current | 1 A |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 150 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Gain Bandwidth Product | 150 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 120 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 500 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 20 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 309
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11318
Ext.Price$0.11318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11318 | $0.11318 |
| 10 | $0.10100 | $1.01000 |
| 50 | $0.09014 | $4.50700 |
| 100 | $0.07862 | $7.86200 |
| 500 | $0.06858 | $34.29000 |
| 1000 | $0.06604 | $66.04000 |
| 3000 | $0.06360 | $190.80000 |
| 5000 | $0.06027 | $301.35000 |
